Přímá volba starosty

Přímá volba starosty

Příspěvekod sýček » pon 12. srp 2013 14:21:57

Přímá volba starosty

Když jsem tuhle v noci poletoval po Libici, tak u úřadu městyse se povalovaly noviny HB deníku, kde byl rozebírán tento problém, ke kterému se vyjadřoval i náš starosta V. Venhauer, souhlasící s touto přímou volbou starosty. Ale je prý potřeba upravit legislativu.
Když jsem se nad tím zamyslel, tak mě napadlo, že s přímou volbou starosty je zde paralela s přímou volbou prezidenta. Pokud trochu citlivěji vnímáte dění ve vrcholné politice, kde si prezident dělá tak trochu z ústavy toaletní papír, odvolávající se na mandát, který MU voliči touto jeho přímou volbou dali. Při vzniku nové vlády se Zeman vehementně bránil tomu, že je to vláda zemanovců, nebo-li loutkové, prezidentské divadlo. A ejhle, dnes je situace opět posunuta, kdy SPOZ chce nabídnout členům vlády místa na kandidátkách této strany. Začíná to mít opět rysy puče, ale k dokonalosti chybí už jen dědičné právo na post prezidenta či starosty.. Tento případ je pro mne odstrašujícím příkladem, kde se moc kumuluje do rukou jedné osoby. důvod je jasný. Má mandát od voličů. Pak se dočkáme řešení nemožného v možném. Kumulace moci, tak trochu arogance, tak trochu manipulace, tak trochu naší hlouposti nebo lenosti - a ejhle, co se nám to narodilo? To jsem přece nechtěli. V posledních prezidentských volbách jsem pocítil nesmyslné vyhrocení mezilidských vztahů, kde, velmi často, racionální argumenty chyběly. Tak by mohly probíhat i volby starostenské, kde se obecenství lidí pěkně rozeštve, pak ty lumpárny vládnoucích nejsou tak vidět, protože lid obecný se chová podle fanklubů, které nehledí na to, jestli se hraje fér a podle pravidel. Hlavní je, že ten můj vítězí.
Zkoumal jsem přímou volbu starosty z různých úhlů, ale nenašel jsem racionální jádro k tomu, proč v našich podmínkách by měly probíhat přímé volby starosty. Kam by se pak dala posunout hranice pravomocí starosty po této volbě? Takhle když vidím po schůzích zastupitelů některé zastupitele vycházeti zvracíce a vratkým krokem se ubírajíc domů nebo do síně zapomnění, do pohostinství pana Bambucha, je mi jich opravdu líto. Jaké pravomoci by se měly posílit? Rozhodovací pravomoci? Jeho neodvolatelnost zastupitelstvem, protože má mandát od voličů? Možná nám tím ale pan starosta chtěl jenom říci, že si prostě věří......
Teď dvě otázky na závěr, na které si musíte odpovědět sami:
1.„Je mírná nejistota pouhou slabostí?“
2.„Není přehnaná sebedůvěra maskováním vlastní slabosti a nejistoty?“
sýček

Re: Přímá volba starosty

Příspěvekod Čochtan » pát 16. srp 2013 14:06:19

Sýčku, ptáku neblahý! Takové otázky nastolovat! Fuj!
1. Z pohledu úspěšných je nepochybně každá nejistota slabostí. I ta nejmírnější. Z pohledu Čochtana je mírná nejistota stavem normálním.
2. Přehnaná sebedůvěra? Co to je? Všichni úspěšní přece ví, že sebedůvěra prostě nikdy přehnaná být nemůže, neb jí není nikdy dost!
Obyčejný vodník má odpozorováno, že přehnaná sebedůvěra, když tedy připustíme, že může být přehnaná, je znakem blbství. Příkladů by bylo bezpočet, leč nebuďme adresní.
A jestli si soudruh starosta věří, že je opravdu tím nejlepším předsedou MNV široko daleko a chce po vzoru velkého Miloše, významného to opilce, propagovat aspoň malé samoděržaví na vsi, protože na velké intelektem nestačí, je to prostě průser. Nejen jedné obce. Takových, jako je on, jsou na malých obcích zástupy.
Čochtan

Příspěvekod sýček » ned 18. srp 2013 15:10:21

Když píšeš o přehnané sebedůvěře... tak z hlediska neplavce a Tvou pověstí to vnímám jak hec.
sýček

Příspěvekod kolčava » pát 23. srp 2013 18:47:02

Já ho chápu, pokud si nevíš rady se životem, tak si najdi silného vůdce, pak třídního nepřítele a všelidovým referendem si odhlasuješ cokoli, bez ohladu na zákony nebo práva druhých. A k tomu potřebuješ silného vůdce s mandátem od lidí. Źe se dopustíš někdy faulů nebo prasáren? Odvoláš se vždy na všelidové svědomí, kde ty jsi jen malinkým kaménkem v soukolí. Za to se schovával nacismus i komunismus. Ještě mám v paměti jak dělníci ze závodů odsuzovali na koho si vzpomněli. Zkušenosti by nám měly říkat, že většina vždy pravdu mít nemusí.... ale to je na jinou debatu. Jdu na lov.
kolčava

Příspěvekod Čochtan » sob 24. srp 2013 22:51:39

A když to má být silný vůdce, ať je to ale raději takový, který žere lasičky a veverky než ten, co chlastá Becherovku a podobné lektvary a pak mívá virózy. :-)
Čochtan

Příspěvekod kolčava » ned 25. srp 2013 17:12:10

No, vzpomeň si na Lakomou Barku, kdy se děti pana řídícího modlily, aby nebyla Barka tak ošklivácká. A když řekly, aby nežrala žížaly, tak se skácela ze štokrle a omdlela. Kdybys řekl, o politikovi, že chlastá becherovku, tak je to dnes pochvala nebo folklór nebo příslušnost k určitému "myšlenkovému" proudu. Pokud řekneš o politikovi, že žere lasičky... je to hodně podobné u Lakomé Barky Skácí se a omdlí a pan řídící si ho potom odnese v pytli, dojde k záměně... Ale to pak je na další pohádku.
kolčava

Zpět na Cokoliv