Velikonoce 2013

Velikonoce 2013

Příspěvekod PetrJun » ned 24. bře 2013 8:33:16

VELIKONOČNÍ DOPIS 2013

pro členy a přátele sboru ČCE v Horní Krupé a Havlíčkově Brodě

Kdo jsme?

Pilát jim řekl: "Hle, člověk!“ (Janovo evangelium 19,4)

Když ráno vstávám a potřebuji se rychle umýt a připravit děti do školy či sebe do práce, není na nic čas. Někdy se ale před zrcadlem zastavím na delší dobu a pak mne napadají otázky: „Kdo vlastně jsem, jaký jsem člověk, jak asi na druhé působím? Co jsem zač, jak jsem se tu vlastně ocitnul? Tak mě tu máš, Bože (ironicky)“. Vidím sebe a přesto jako bych hleděl na jiného člověka. Někdy je to znejisťující. Pravda se hledá těžko a ještě hůře se přijímá. Přesto jsou to okamžiky důležité, možná požehnané. V každodenním dění, v koloběhu si připomenu, proč tu na světě jsem – pro druhé lidi (abych jim byl nablízku a pomáhal jim), pro Boha (abych jej oslavoval a chválil), i sám pro sebe (aby mě to na světě těšilo a naplňovalo).
Když Pilát nechal vyvést zbičovaného Ježíše s trnovou korunou na hlavě, řekl: „Hle člověk.“ Tedy, hle, člověk z masa a krve! Normální smrtelník. Podívejte, žádný židovský král, žádný nadpřirozený zachránce. V postavě Ježíše tak nějak hledíme sami sobě do tváře – křehcí, zranitelní, a přitom neschopní vidět věci, které jsou očím neviditelné, zmanipulovatelní, svázaní strachem, hrubí, ironičtí. Také však přeneseně vidíme do tváře „Bohu“ – který tím vším prochází také s námi, pro nás a kvůli nám. To proto, abychom tváří v tvář sobě mohli spatřit ještě něco víc než to, co bychom snad ani vidět nechtěli. Abychom také mohli vidět dobrotu, trpělivost, lásku a také odpuštění (sobě i druhým). Velikonoční svátky nám připomínají drsnost a krutost života, jak ho často žijeme. Avšak spolu s tím nás uvádějí na cestu pokoje plynoucí z Boží laskavosti. A tak můžeme opět sami sobě hledět do tváře a nemusí nás to děsit. Můžeme se usmát a říci si, tak zlé to není a nebude, jsi svoboden, jsi milován.

otevřený dopis od Davida Šorma
PetrJun

Zpět na Cokoliv