Jak podporujeme v naší obci občanské iniciativy

Fórum ke zveřejněným komentářům.

Jak podporujeme v naší obci občanské iniciativy

Příspěvekod admin » úte 25. zář 2012 13:25:03

Letos jsme se poprvé rozhodli, že jako občanské sdružení požádáme, spolu s SDH, Sokolem a dalšími sdruženími, městys o finanční příspěvek. Naše činnost nebyla podporovaná ani v roce 2011 a nebude finančně podporovaná, podle výsledku hlasování, ani v roce 2012. Mysleli jsme si, že iniciativu občanů pan starosta uvítá. Mysleli jsme si, že starosta, RM a ZM ví, koho mají před sebou a jakou činnost jsme v uplynulých dvou letech konali. Mýlili jsme se. Musíme pravdivě napsat, že se někteří zastupitelé za nás přimlouvali. Tímto jim děkujeme za pochopení. Předsedkyně Školské a kulturní komise, paní Andrea Pleskačová řekla, že ví, kolik kultura stojí, ale přesto hlasovala proti příspěvku pro naše občanské sdružení. Myslíme si, že tato komise by měla podporovat všechny kulturní aktivity v obci a těšit se z toho, že jich je více. Žádali jsme o finanční příspěvek 10 000 Kč. Možná se to zdá hodně, ale např. odměna předsedkyně školské a kulturní komise je 6000 Kč za rok. A dalo by se pokračovat. Odměna místního kronikáře, fotografa atd... Trochu to připomíná nákup hráčů ve fotbale... Členové našeho občanského sdružení žádnou odměnu nedostávají. Pan starosta to na závěr diskuze podle svého zvyku shrnul a kategoricky se postavil proti tomuto podporování našeho občanského sdružení. Panu starostovi musíme přiznat jednu rozumnou větu. Řekl, že pokud dají finance našemu sdružení, tak pouze na konkrétní projekt. Zde ale přesto musíme podotknout, jestli by nebylo vhodné nastavit pravidla pro všechny žadatele o příspěvek stejná. Nežádali jsme příspěvek na kulturní akce, ale na činnost. Faktem je, že by v těchto akcích skončil. Náš zájem něco tvořit dokládá například nestandartní výše členského příspěvku, který byl pro rok 2012 stanoven na 500 Kč a byl také všemi členy uhrazen. S finanční podporou obce ostatním sdružením, jak bylo schváleno, 100% souhlasíme viz. tabulka.

Příjemce příspěvku Částka
==============================================================
Svaz tělesně postižených v ČR, o.s., MO Chotěboř 2 000,-
Sportovní klub Chotěboř, oddíl orientačního běhu 2 000,-
Český svaz včelařů o.s, ZO Chotěboř 6 000,-
Občanské sdružení Benediktus 1 000,-
TJ Sokol Libice n. D. 25 000,-
SDH Libice n. D. 25 000,-
SDH Lhůta 5 000,-
SDH Chloumek 5 000,-
SDH Barovice 5 000,-


Vraťme se ale ke kulturním akcím. Akce typu Carmina Burana, ohromným způsobem pomohly zviditelnit naši obec minimálně v kraji. Na obecních stránkách jsme se tím tak pyšnili. Kdo tam byl, má z toho jistě nezapomenutelný zážitek. Pokud o tom mluvíte s panem Bambuchem tak zjistíte, že na tomto úžasném projektu, na který jsme byli jako občané městyse pyšní, prodělal desítky tisíc korun i přesto že příspěvek na tuto akci od obce získal. Dnes obecně platí, že jakákoli kultura je velkou sázkou do loterie. A protože naše akce děláme pro lidi, chtěli jsme udržet vstupné maximálně dobrovolné, které ale nepokryje skutečné náklady. Naše sdružení nepořádá akce, na kterých by na Vás divácích chtělo vydělávat. A jsme u problému.
Co budeme jako obec podporovat?
Smysluplné akce, které se v obci dějí i navzdory „establishmentu“ a bez jejich pomoci, se dít budou? Žijeme opravdu, ale opravdu v „Obci pro každého"? S tímto rozdělováním příspěvků pro činnost musíme s určitým předporozumněním podotknout, že šetřit je potřeba. Ale budeme opět zvědaví na konec roku 2012, zda se rada a zastupitelstvo městyse projeví stejně šetrně a odsouhlasí nebo neodsouhlasí takové odměny jako na konci roku 2011, které se již stávají tradicí a které by v tomto případě také pokryly všechny žádosti sdružení a komisí a ještě by zbylo... Život uvnitř obce je pouze o spolupráci, kde mají být všechny „údy“ živeny stejně a vzájemně o sebe pečovat. Jinak zeslábnou, zakrní, zhloupnou... Protože pokud máte pouze silné nohy a nemáte v pořádku hlavu, tak je to malér. Pokud jste pyšní pouze na svou chytrou hlavu a máte slabé ruce, neochotné pomoci, je to také malér. Pokud srdce /rozum/ nemáte na pravém místě a jste mstiví, tak to už není malér, tak to je ... ale to sem již nepatří /leda až po 22 hodině/. Spolupracovat s obcí samozřejmě chceme, protože jsme také její součástí a budeme se snažit dál v naší činnosti v rámci svých finančních možností pokračovat.

A na závěr myšlenka měsíce: "Tak si toho tolik neberte." Exner
admin
Administrátor
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 01. pro 2011 10:09:47

Re: Jak podporujeme v naší obci občanské iniciativy

Příspěvekod ljubjata » pon 15. říj 2012 12:39:33

Když se hoši podíwáte na stránky obecní...... klikněte si na kulturně školskou komisi.. Ty wám ale dělali věcí.. I Mišíka pozwali, vy žabaři. Na kolik je to asi tak mohlo wyjít....?
ljubjata
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned 14. říj 2012 14:13:48

Re: Jak podporujeme v naší obci občanské iniciativy

Příspěvekod sýček » pát 19. říj 2012 17:03:58

Ale stejně je to divný, že výběr podporovaných sdružení je tak selektivní. Ale tak to je ale i v životě. Někteří se nadřou jako sviňa a jsou brány lidmi za nicky a jiným to jde docela lehko, stačí se jen dobře předvézt. A není jim ani trapné přivlastňovat si ne svoji práci. Ono zde asi pořád platí : " Rozděl a panuj." Rozuměj. Ne rozdělovat prostředky, čas,...., ale spíš- postav lidi proti sobě a pak následuje teprve to správné a pohodlné vládnutí.
sýček
 
Příspěvky: 130
Registrován: čtv 18. říj 2012 17:14:37

Re: Jak podporujeme v naší obci občanské iniciativy

Příspěvekod ljubjata » pát 19. říj 2012 17:15:11

Hele, nebul tady. Budiž Ti útěchou to, že co jde snadno, za moc většinou nestojí. Abys byl šťastnej hochu, tak to se musíš setsakramentsky nadřít. Tvoje štěstí totiž souvisí se štěstím lidí okolo Tebe. Oni se radují akorát kolik lidí jich dnes zase "porazili" a "přečůrali" a dávají najevo svoji moc, vliv. Tak jim nech tuto slávu a raduj se z každého životního okamžiku. A To je, doufám, i smyslem vzniku vašeho občanského sdružení, ne? Je to nesrozumitelný? Až Ti bude jako mě, tak to určitě pochopíš...
ljubjata
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned 14. říj 2012 14:13:48

Re: Jak podporujeme v naší obci občanské iniciativy

Příspěvekod kolčava » čtv 08. lis 2012 17:55:15

Trochu mi to připomnělo jednu dětskou říkanku: "Vařila myšička kašičku ......"
kolčava
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte 23. říj 2012 13:39:45

Re: Jak podporujeme v naší obci občanské iniciativy

Příspěvekod kolčava » úte 17. pro 2013 19:06:14

Dívala jsem se na program ZM a světe div se... nejpodporovanější skopinou jej jakási skupina Darstarostovi. Co je to za občanské sdružení a jakou vyvíjí činnost? Také bych se do něj přihlásila. Když jsou tak podporovaný, tak to bude suúper. Jsem zvědavá, jestli mě přijmou. Kolik mají lidí? Nevíte? Jednoho nebo víc?
kolčava
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte 23. říj 2012 13:39:45


Zpět na Komentáře na WWW.NOVACESTALIBICE.CZ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron